חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כתמי שמש

כתמי שמש

מי לא נחשף לכתמי שמש? כמעט כולנו מכירים את הכתמים הללו שאפשר להעלים אותם לכמה שעות עם מייק אפ או איפור קבוע איכותי ובכך ליצור שכבה אחידה לעור הפנים. אולם זה לא פתרון יעיל וארוך טווח, לרבות במקרה שכתמי השמש הללו מתחילים להוות מטרד והם הופכים להיות יותר ויותר בולטים, בצורה שאינה מחמיאה לפנים.

כתמי שמש (פיגמנטציה) נוצרים בעקבות הצטברות של חומר ה – מלנין באזורי עור שונים, שהם יותר חשופים לשמש כמו הצוואר, הידיים, הפנים וכל אזור המחשוף. כתמים אלה יופיעו בכמה גדלים ובגוון כהה משתנה בהתאם לגוון של העור. למרות שלעיתים מכנים אותם ל – "כתמים שמגיעים עם הגיל", הגיל הוא לא באמת הגורם להופעה שלהם ולמעשה הם יכולים להופיע גם בקרב אנשים צעירים. אז איך הם נוצרים – כתמי השמש והאם באמצעות טיפולי קוסמטיקה יהיה ניתן לטפל בהם? על כך במאמר לפניכם.

כתמי שמש

כיצד נוצרים כתמי שמש

השמש פולטת קרינה אולטרה סגולה בגלים משתנים. יש כמה סוגים של קרינה אולטרה סגולה, העיקריים שבהם הם קרני – UVA וקרני – UVB. קרני ה-UVA יחדרו לשכבה היותר עמוקה של העור (הדרמיס) והן מסוגלות לפגוע בקולגן ובאלסטין וכך למעשה לגרום לעור להזדקן מהר יותר. בזמן שהעור שלנו גלוי כל כולו לקרניים של השמש, תאי המלנוציטים פועלים על מנת לחסום את קרני ה- UVB על ידי יצירת פיגמנט בעור (מה שנקרא שיזוף). מקור הפיגמנט שנוצר הוא בהפרשה של מלנין באמצעות תאי המלנוציטים. עם השנים ותחת השפעה ארוכה של קרינה, תאי המלנוציטים עשויים להיפגע ובעקבות זה תתרחש הצטברות של מלנין במקומות מסוימים בעור שיכולה להוביל לכתמי שמש.

כיצד מטפלים בכתמים

יש כמה וכמה דרכים שניתן לטפל בכתמי שמש. מומלץ לבדוק כל טיפול בעונת החורף כשהשמש לא חזקה ומסוכנת ולנסות להימנע מחשיפה לשמש באופן כללי, כמו כן, יש להימרח בקרם הגנה על בסיס יומי. להלן חלק מהטיפולים המומלצים לתופעת כתמי שמש.

טיפול באמצעות קרמים – מריחה של תכשיר שמכיל חומר הבהרה. את הקרמים הללו ניתן לרכוש על ידי מרשם רופא והם מכילים חומרי הבהרה במינון גבוה ובהרכב שונה בהתאם לסוג העור ולאופי הכתמים. את הקרמים צריך למרוח לתקופה של 3 חודשים על גבי כל המשטח שעליו הופיעו הכתמים. חשוב לציין שחלק מהכתמים באמת מסייעים להבהיר את הכתמים אולם הם לא מצליחים לגמרי להעלים אותם.

פילינג כימי – מריחה של חומר שמבוסס על חומצה טריכלורואצטית בריכוז שהוא משתנה על גב הכתם. הפילינג יגרום לקילוף של השכבה של האפידרמיס עד לדרמיס השטחי ובשל כך לסילוק המלנין שהתאסף ולהעלמה של הכתמים. את הטיפול הזה יבצע רופא עור שהוא מומחה בתחום. לעיתים, במהלך הטיפול מרגישים תחושת צריבה ואי נוחות קלה, אולם לאחר כמה ימים העור מתחיל להתקלף ולהתחדש. הקילוף של העור יצריך את המטופל להישאר בבית למשך כמה ימים, מאחר ומדובר במראה שהוא לא אסתטי עד שכל העור מתחדש. לאחר הטיפול, העור ייטה להיות מעט יותר רגיש ומאוד חשוב להימנע מחשיפה לשמש לפחות לכמה חודשים מיום הטיפול. כמו"כ רצוי לעבור סדרת טיפולים אצל קוסמטיקאית אשר מתמחה בכל תחום הטיפוח והאסתטיקה, החל מטיפולי פנים, עד להזרקות, ועיצוב גבות.

לייזר פיגמנטרי – הלייזר עשוי להשפיע בצורה סלקטיבית על המלנין שהצטבר באזור של הכתם, הוא גורם לפירוק שלו וכך גם להבהרה של הכתמים עד שהם נעלמים למשעי. מספר הטיפולים שיש לבצע עד לתוצאה האידיאלית הינה תלויה בשיטה של הטיפול, בכמות ובעומק המלנין בעור ובצבע העור של אותו מטופל.
גם התופעות לוואי תהיינה בעיקר תלויות בסוג הלייזר בו נעשה שימוש: לייזר שמשפיע באופן שהוא שטחי יגרום לתופעה של גלדים שייעלמו לאחר כמה ימים. במקרה של כמה כתמים על שטח גדול אפשר יהיה לעבוד על השטח כולו בשיטה שלא מערבת את הפגיעה באפדרמיס ולכן היא לרוב גם לא תצריך תקופה של החלמה.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מה חדש אצלי באתר?

היי, כבר מיצית?

קבלי הטבה של 10% על הבנייה הראשונה בג'ל, שתחזיק 5 שבועות!

רק נשאר לך לבחור את הצבע 💅

דילוג לתוכן